Teklif ve bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

 >>ONLİNE TEKLİF İÇİN TIKLAYINIZ<<

Topraklama Ölçümlerini ve Raporlamasını kim yapabilir?

Yapılacak ölçümlemeleri, raporlamaları ve uygunluk değerlendirmelerini EMO üyesi Elektrik, Elektrik-Elektronik ve Elektronik MühendisleriEMO üyesi Serbest Müşavir Mühendis(SMM) Belgesi sahibi gerçek kişileryapabilirler.

Arslan Proje & Mühendislik’te; 50849 oda sicil numaralı gerekli yetki belgelerine sahip ( SMM belgesi ve Topraklama Yetki Belgesi) Elektrik Elektronik Mühendisi Melih ARSLAN tarafından topraklama ölçümleri yapılıp, raporları hazırlanmaktadır.

Topraklama tesislerinde muayene, ölçme ve denetleme:

  Yönetmelik madde 10-a ‘da açıklandığı üzere her topraklama tesisi, montaj esnasında ve işletme aşamalarında periyodik olarak kontrol edilecektir.     Yapılacak kontrollar   – Gözle muayene, – Koruma iletkenlerinin, ana ve tamamlayıcı potansiyel dengeleme iletkenleri bağlantılarının sürekliliğinin ölçülmesi ve denetlenmesi, – Elektrik tesisinin yalıtım direncinin ölçülmesi ve denetlenmesi, – Toprak özdirencinin ölçülmesi, – Topraklama direncinin ölçülmesi, – Beslemenin otomatik kesilip kesilmediğinin denetlenmesi, – Çevrim empedansının kontrolu, – Hata akımı koruma düzeninin kontrolu, şeklinde sıralanmaktadır. Yapılacak kontrollarda Yönetmelik Ek-P’de verilen şekilde formların kullanılması tavsiye olunur. Kontrol periyotlarına da aynı ekte değinilmiştir.  

NEDEN TOPRAKLAMA YAPILIR?

İnsanların ve evcil hayvanların can güvenliğini sağlamak amacıyla gerilimin etkin değeri 50 voltun üstünde olmamalıdır. Ayrıca, herhangi bir hata anında (teknik hatalar, aşırı akımlar, yalıtımın bozulması, delinme ve bozulmalar vs) ortaya çıkan tehlikeli akımların toprağa akıtılması için topraklama yapılmaldır. Topraklanmış bir üretim tesisimde çalışan personeli elektrik şoklarından korunur, tesis içerisindeki aygıtların elektrik arızalarına karşı arızalanmalarını önlenir, elektrik enerjisinin güvenirliği ve sürekliliği artar.

TOPRAKLAMA EN AZ KAÇ OHM OLMALIDIR?

Koruma topraklamalarında yönetmelikte bir sınır değer bulunmamaktadır. Sınır değer hesabı sistemin türüne (TT, TN), eşdeğer değer üzerinde bulunan açma cihazlarına(sigorta türü), artık akım anahtarı(kaçak akım rölesi) bulunmasına göre ölçümü yapan mühendis tarafından hesaplanmaktadır. Topraklama direncinin uygunluğu ancak bu hesap yöntemi ile belirlenmektedir. Bu nedenle özellikle küçük güç tüketimli işletmelerde ve evlerde artık akım anahtarlarının konulması tavsiye edilmektedir.

PEKİ BİZ NASIL ÖLÇÜM YAPIYORUZ

Topraklama Ölçümü için yaygın kullanılan 2 ölçüm methodu mevcuttur. Bunlar;

 1. Üç Uçlu Karşılaştırma yöntemi ( 2 Kazıklı Ölçüm yöntemi )
 2. Çevrim Empedansı Ölçüm Yöntemi ( Faz nötr ve toprak arasında çevrim empedansı )

yukarıdaki 2 ölçüm yöntemine göre de firmamızda topraklama ölçümleri yapmaktayız.

Üç Uçlu Karşılaştırma yöntemi için 2 adet 20-25 cm uzunluğundaki kazığımızı birbirinden en az 5-6 metre uzaklık olacak şekilde dolgu toprak olmayan toprak alana çakmak suretiyle cihazımıza kablo çekiyoruz. cihazımızdan da ölçüm yapacağımız noktalara ölçüm kablosu çekerek ölçümleri gerçekleştiriyoruz. bu ölçüm methodunda kazıklar ve cihaz arasında uzun bir kablo kullanılmasında sakınca yoktur. ölçü cihazı ile ölçüm yapılacak nokta arasında kullanılacak ölçüm kablosunun ise uzun olması , ölçülen direnç değerinin artmasına sebep olacağından, bu fazla direnç değerini tespit edip, ölçüm değerinden düşmemiz gerekmektedir.

Çevrim empedansı yönteminde ise faz ve nötr hattını bulabildiğimiz her noktada fazla bir kablo çekme zahmeti duymadan ölçüm yapabiliyoruz. dolayısıyla 30 katlı bina tepesinde yada -6.cı bodrum katında dahi bu ölçümleri yapma imkanını çok rahatlıkla bulabilmekteyiz. Pratik bir ölçüm yöntemi olması sebebiyle yaygın olarak bu ölçümü kullanmaktayız. Faz ve nötr hattını priz yada panodan almak suretiyle, topraklamayı istediğimiz her noktadan alabilmekteyiz.

PEKİ HANGİ NOKTALARDAN ÖLÇÜMLER ALIYORUZ

Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği son tüketici noktasına kadar topraklama kontrollerinin yapılmasını istemektedir. Bu şu demektir; sanayide makinalara kadar, ofislerde prizlere kadar kontrollerin yapılması gerekir.

Büyük Kurumlarda;

 • Ana Dağıtım Panoları
 • Kompanzasyon Panoları
 • Jeneratörler, Jeneratör transfer panoları
 • UPS’ler ve panoları
 • Kazan dairesi , makine, pompa ve panolar
 • Kat dağıtım Panoları
 • Varsa turnikeler
 • Yemekhane, bulaşık makine, buzdolabı, benvari
 • Kat ofislerinden bazılarından örnekleme amaçlı prizler
 • Asansör makine dairesinde, asansör gövdesi, besleme ve kumanda panoları
 • Varsa klima ve havalandırma santralleri
 • V.b.

Sanayide ;

 • Ana Dağıtım Panoları
 • Kompanzasyon Panoları
 • Jeneratörler, Jeneratör transfer panoları
 • UPS’ler ve panoları
 • Kazan dairesi , makine, pompa ve panolar
 • Kat dağıtım Panoları ve Tali Dağıtım Tabloları
 • Kat ofislerinden bazılarından örnekleme amaçlı prizler
 • Kullanılan sabit makinalar, vinçler, elektrikli kapılar, regülatörler

Akaryakıt İstasyonları;

 • Ana Dağıtım Panoları
 • Kompanzasyon Panoları
 • Jeneratörler, Jeneratör transfer panoları
 • UPS’ler ve panoları
 • Tali Dağıtım Pano ve tabloları
 • Pompa gövdeleri
 • Statik yük alıcı levhalar
 • tanker boşaltma barası
 • Kullanılan sabit makinalar
 • Katodik Koruma ölçümleri

Ofisler;

 • Sigorta Dağıtım Tablosu
 • UPS’ler ve panoları
 • Bölümlerden prizler
 • varsa sabit makinalar

Okul, Kreş, Gündüz Bakımevi, Rehabilitasyon Merkezi, Öğrenci Yurtları;

 • Ana Pano ve Sigorta Dağıtım Tablosu
 • UPS’ler ve panoları
 • Sınıflardaki prizler
 • varsa sabit makinalar

Ölçümlerin sonuçlarını listeleyerek, sigortaların açma akımlarına göre hesaplayarak sınır değerleri tespit edip, ölçtüğümüz değerlerin uygunluklarını değerlendiriyoruz. Topraklamalar yönetmeliği Madde 10/c-2 de tavsiye edilen koruma topraklama değeri 1 ohm olarak belirtilmesi üzerine sınır değer hesaplamak için sigorta tespiti yapamadığımız noktalarda Pano ve makina gövdeleri için 1 ohm sınır değerini baz almaktayız.

Teklif ve bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

 >>ONLİNE TEKLİF İÇİN TIKLAYINIZ<<

topraklama nedir, topraklama çubuğu, topraklama ölçümü, topraklama çeşitleri, topraklama yönetmeliği, topraklama amacı nedir, topraklama çubuğu, topraklama değerleri, topraklama elektrodu, topraklama emo, topraklama fiyatı, topraklama firmaları, topraklama formu, topraklama gerilimi, topraklama geçiş direnci, topraklama hesabı, topraklama hattı, topraklama hesabı emo topraklama hattı ölçümü topraklama iletkeni topraklama iletken kesitleri jeneratör topraklama hesabı jeneratör topraklama jeneratör topraklama ölçümü jeneratör topraklama raporu
topraklama kontrol formu topraklama maliyeti topraklama nedir topraklama nasıl yapılır topraklama nasıl ölçülür topraklama nasıl bağlanır topraklama nasıl olur topraklama nasıl çekilir topraklama nedir nerelerde kullanılır topraklama olmazsa ne olur topraklama olmayan priz topraklama ölçümü topraklama olmayan yerde kaçak akım rölesi topraklama önemi topraklama ölçüm raporu topraklama ohm değerleri topraklama ölçümü topraklama örnekleri topraklama ölçüm raporu topraklama ölçümü yapan firmalar topraklama ölçümleri
topraklama ölçümü fiyat topraklama ölçümü nedir
topraklama projeleri topraklama priz topraklama raporu topraklama raporu örnekleri topraklama raporu nedir topraklama raporu fiyatı topraklama raporu nasıl hazırlanır topraklama sistemleri topraklama sınır değerleri topraklama şeridi topraklama şeması topraklama şekli topraklama şartnamesi topraklama test cihazı
topraklama tesis montaj ve bağlantılarını yapma, topraklama uygulamaları
topraklama uygunluk raporu topraklama usul ve esasları
topraklama uygunluk belgesi topraklama ucreti topraklama ücreti doğalgaz topraklama ücreti topraklama raporu ücreti topraklama ve paratoner tesisi topraklama ve paratoner tesisini kontrol etmek topraklama ve yalıtkanlık direncini ölçme topraklama ve paratoner tesisatı topraklama ve çeşitleri topraklama ve önemi topraklama yönetmeliği topraklama yapılmazsa ne olur topraklama yapmak topraklama yetkilendirme belgesi topraklama yöntemleri topraklama zorunluluğu topraklama ölçümü zorunluluğu topraklama olmamasının zararları topraklama ne zaman yapılır topraklama ölçümü ne zaman yapılır, Antalya, Burdur, Mersin, Isparta, Adana, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş Malatya, Erzincan, Elâzığ, Tunceli, Bingöl, Erzurum, Muş, Bitlis, Kars, Ağrı, Ardahan, Van, Iğdır Hakkâri Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt Şırnak İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Uşak, Kütahya ve Afyon Sakarya, Balıkesir, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli, Bilecik ve Çanakkale Artvin, Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Bayburt, Rize Eskişehir, Konya, Ankara, Çankırı, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Niğde, Nevşehir, Kayseri ve Sivas

Ankara Topraklama Ölçümü Ankara Topraklama Ölçümü Raporu Ankara Paratoner Ölçümü Ankara Paratoner Ölçümü Raporu Ankara Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Ankara Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Ankara Elektrik İç Tesisatı Raporu Ankara Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Antalya Topraklama Ölçümü Antalya Topraklama Ölçümü Raporu Antalya Paratoner Ölçümü Antalya Paratoner Ölçümü Raporu Antalya Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Antalya Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Antalya Elektrik İç Tesisatı Raporu Antalya Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Aydın Topraklama Ölçümü Aydın Topraklama Ölçümü Raporu Aydın Paratoner Ölçümü Aydın Paratoner Ölçümü Raporu Aydın Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Aydın Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Aydın Elektrik İç Tesisatı Raporu Aydın Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Balıkesir Topraklama Ölçümü Balıkesir Topraklama Ölçümü Raporu Balıkesir Paratoner Ölçümü Balıkesir Paratoner Ölçümü Raporu Balıkesir Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Balıkesir Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Balıkesir Elektrik İç Tesisatı Raporu Balıkesir Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Bolu Topraklama Ölçümü Bolu Topraklama Ölçümü Raporu Bolu Paratoner Ölçümü Bolu Paratoner Ölçümü Raporu Bolu Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Bolu Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Bolu Elektrik İç Tesisatı Raporu Bolu Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Bursa Topraklama Ölçümü Bursa Topraklama Ölçümü Raporu Bursa Paratoner Ölçümü Bursa Paratoner Ölçümü Raporu Bursa Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Bursa Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Bursa Elektrik İç Tesisatı Raporu Bursa Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Çanakkale Topraklama Ölçümü Çanakkale Topraklama Ölçümü Raporu Çanakkale Paratoner Ölçümü Çanakkale Paratoner Ölçümü Raporu Çanakkale Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Çanakkale Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Çanakkale Elektrik İç Tesisatı Raporu Çanakkale Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Çankırı Topraklama Ölçümü Çankırı Topraklama Ölçümü Raporu Çankırı Paratoner Ölçümü Çankırı Paratoner Ölçümü Raporu Çankırı Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Çankırı Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Çankırı Elektrik İç Tesisatı Raporu Çankırı Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Çorum Topraklama Ölçümü Çorum Topraklama Ölçümü Raporu Çorum Paratoner ÖlçümüÇorum Paratoner Ölçümü Raporu Çorum Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Çorum Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Çorum Elektrik İç Tesisatı Raporu Çorum Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Denizli Topraklama Ölçümü Denizli Topraklama Ölçümü Raporu Denizli Paratoner Ölçümü Denizli Paratoner Ölçümü Raporu Denizli Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Denizli Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Denizli Elektrik İç Tesisatı Raporu Denizli Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Eskişehir Topraklama Ölçümü Eskişehir Topraklama Ölçümü Raporu Eskişehir Paratoner Ölçümü Eskişehir Paratoner Ölçümü Raporu Eskişehir Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Eskişehir Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Eskişehir Elektrik İç Tesisatı Raporu Eskişehir Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Mersin Topraklama Ölçümü Mersin Topraklama Ölçümü Raporu Mersin Paratoner Ölçümü Mersin Paratoner Ölçümü Raporu Mersin Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Mersin Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Mersin Elektrik İç Tesisatı Raporu Mersin Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü İstanbul Topraklama Ölçümü İstanbul Topraklama Ölçümü Raporu İstanbul Paratoner Ölçümü İstanbul Paratoner Ölçümü Raporu İstanbul Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu İstanbul Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi İstanbul Elektrik İç Tesisatı Raporu İstanbul Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü İzmir Topraklama Ölçümü İzmir Topraklama Ölçümü Raporu İzmir Paratoner Ölçümü İzmir Paratoner Ölçümü Raporu İzmir Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu İzmir Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi İzmir Elektrik İç Tesisatı Raporu İzmir Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Kayseri Topraklama Ölçümü Kayseri Topraklama Ölçümü Raporu Kayseri Paratoner Ölçümü Kayseri Paratoner Ölçümü Raporu Kayseri Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Kayseri Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Kayseri Elektrik İç Tesisatı Raporu Kayseri Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Kırşehir Topraklama Ölçümü Kırşehir Topraklama Ölçümü Raporu Kırşehir Paratoner Ölçümü Kırşehir Paratoner Ölçümü Raporu Kırşehir Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Kırşehir Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Kırşehir Elektrik İç Tesisatı Raporu Kırşehir Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Kocaeli Topraklama Ölçümü Kocaeli Topraklama Ölçümü Raporu Kocaeli Paratoner Ölçümü Kocaeli Paratoner Ölçümü Raporu Kocaeli Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Kocaeli Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Kocaeli Elektrik İç Tesisatı Raporu Kocaeli Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Konya Topraklama Ölçümü Konya Topraklama Ölçümü Raporu Konya Paratoner Ölçümü Konya Paratoner Ölçümü Raporu Konya Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Konya Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Konya Elektrik İç Tesisatı Raporu Konya Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Manisa Topraklama Ölçümü Manisa Topraklama Ölçümü Raporu Manisa Paratoner Ölçümü Manisa Paratoner Ölçümü Raporu Manisa Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Manisa Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Manisa Elektrik İç Tesisatı Raporu Manisa Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Muğla Topraklama Ölçümü Muğla Topraklama Ölçümü Raporu Muğla Paratoner Ölçümü Muğla Paratoner Ölçümü Raporu Muğla Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Muğla Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Muğla Elektrik İç Tesisatı Raporu Muğla Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Sakarya Topraklama Ölçümü Sakarya Topraklama Ölçümü Raporu Sakarya Paratoner Ölçümü Sakarya Paratoner Ölçümü Raporu Sakarya Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Sakarya Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Sakarya Elektrik İç Tesisatı Raporu Sakarya Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Samsun Topraklama Ölçümü Samsun Topraklama Ölçümü Raporu Samsun Paratoner Ölçümü Samsun Paratoner Ölçümü Raporu Samsun Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Samsun Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Samsun Elektrik İç Tesisatı Raporu Samsun Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Sivas Topraklama Ölçümü Sivas Topraklama Ölçümü Raporu Sivas Paratoner Ölçümü Sivas Paratoner Ölçümü Raporu Sivas Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Sivas Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Sivas Elektrik İç Tesisatı Raporu Sivas Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Tekirdağ Topraklama Ölçümü Tekirdağ Topraklama Ölçümü Raporu Tekirdağ Paratoner Ölçümü Tekirdağ Paratoner Ölçümü Raporu Tekirdağ Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Tekirdağ Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Tekirdağ Elektrik İç Tesisatı Raporu Tekirdağ Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Yozgat Topraklama Ölçümü Yozgat Topraklama Ölçümü Raporu Yozgat Paratoner Ölçümü Yozgat Paratoner Ölçümü Raporu Yozgat Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Yozgat Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Yozgat Elektrik İç Tesisatı Raporu Yozgat Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Kırıkkale Topraklama Ölçümü Kırıkkale Topraklama Ölçümü Raporu Kırıkkale Paratoner Ölçümü Kırıkkale Paratoner Ölçümü Raporu Kırıkkale Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Kırıkkale Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Kırıkkale Elektrik İç Tesisatı Raporu Kırıkkale Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü Düzce Topraklama Ölçümü Düzce Topraklama Ölçümü Raporu Düzce Paratoner Ölçümü Düzce Paratoner Ölçümü Raporu Düzce Yıldırımdan Korunma Tesisatı Paratoner Ölçüm Raporu Düzce Elektrik İç Tesisleri Denetimi ve Muayene Uygunluk Belgesi Düzce Elektrik İç Tesisatı Raporu Düzce Elektrik Topraklama Tesisatı Ölçümü